Zorlama Medyatik

05.08.2016 01:38
     Paris Hilton adında ünlü bir kadın vardı. "Hilton otellerinin vârisi" diye giriş yapardı paparazziler onun haberini verirken. "Ününün tek sebebi, ünlü olması" derlerdi bir de. Beynimizi zorlayalım ve bu cümlenin anlamını çözelim: Yerli-yabancı medyanın magazin malzemesi olan çok zengin bir kadın... Nerede n'ağapmış, kiminle görüşmüş falan her şeyi yazılıyor, fotoğraflanıyor... Kadın, korumalarla geziyordu ve ilgi ve rağbet de görüyordu ki film bile çevirdiğini hatırlıyorum. İnsanlar, Paris Hilton'u sevmiş olabilir. Ama bütün bunların kaynağı zenginliktir, desem haksız sayılmam.
     Paris Hilton'la "ününün tek sebebi ünlü olması" noktasında benzeştiğini düşündüğüm Ali Ağaoğlu da sanatçı, şovmen, sunucu veya sporcu olmamasına rağmen, zorla medyatikleştirilmeye çalışılıyor. Nasıl oldu, kim keşfetti bilmiyorum; müteahhit Ali Ağaoğlu "ünlü iş adamı" sıfatıyla magazin dünyasına doğuverdi; kendisinin yarı yaşı kızları da elinden tutup, ardına takarak...
     Bu yazıyı, Ali Ağaoğlu'nun tercihlerini, beğenilerini, yaşam tarzını, zevklerini ve renklerini eleştirmek için kaleme almadım. Zaten özel hayatını iyi bilen biri değilim. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz. Söz konusu kişi, genç kızlara ilgi duymasının yanında, gariban babası da olabilir. Benim eleştirim medyaya...
     Yukarıda da söylemiştim; Ali Ağaoğlu sanki arkadan itekleye itekleye, önden çeke çeke medyatikleştirilmek ve meşhur edilmek isteniyor. Magazin basınının, onun "haberlerini" topluma dayattığını düşünmeye başladım. Haberi çıkan kişi bir şarkıcı, bir oyuncu veya futbolcu olsa anlarım... Röportajını merakla okuruz değil mi sevdiğimiz ünlülerin! Ama şov dünyasıyla hiç alâkası olmayan bir müteahhidin hangi sevgilisine sürpriz yaş günü partisi hazırladığından, nerede tatil yaptığından, kiminle dışarıda akşam yemeği yediğinden bize ne?! Ali Ağaoğlu'nun hayranları/fanları mı var ki gazetelerin ikinci sayfasında bahsolunuyor?
     Söz konusu kişi Ali Ağaoğlu değil de, herhangi bir sade vatandaş olsaydı, Türk basını acaba bunu nasıl verirdi? Eminim ki, Ağaoğlu Ali'yi "Torunlarının genç kız arkadaşlarına şirinlik yaparak yazılan, ele avuca sığmaz, sevimli, çapkın dede" tarzında gösterdikleri gibi değil de; bilâkis, "ailesinin rızkını hafif kadınlara yediren, gözü dışarıda, hayâsız herif" olarak vasıflandırılırdı. Yanlış anlaşılmasın; Ali Ağaoğlu'na "öyledir" demiyorum. Gariban birisi hovardalık yapsa "Ayranı yok içmeye..." denir ama zengin yapsa, "Adamın parası var. İstese seni 50 kere satın alır. Ne konuşuyorsun! Kıskandın mı?" diyerek kimisi avukat kesilir ya; öyle bir şey anlatmaya çalıştığım.
      Ali Ağaoğlu haberleri halk nazarında aksi tesir yapıyor; onu antipatik bir zengin olarak gösteriyor, kanaatindeyim.
 
5 Ağustos 2016 - medyanoz.org
Geri

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.