Semerkand TV, Kalitesiyle Çığır Açacak

01.08.2016 01:32
     Malûmdur; ülkemizdeki televizyon yayıncılığı ekseri yarışma programları ve yerli dizi üzerine kurulu. İzdivaçları da es geçmeyelim. Hemen her kanal, sadece isimleri farklı olmak kaydıyla, popüler program türlerini kopyalayıp ekrana getiriyor. Yayına çıkardıkları insanlara "horoz" muamelesi yaparak, onları dövüştürüp, bu durumdan para kazanıyor. Diziler zaten vakit kaybından başka bir şey değil. TV'lerde 24 saat gözyaşı, kavga, gürültü, müstehcenlik var. Kanaatimce de; kanalların, Semerkand TV'deki hayal dünyası kainat kadar geniş, zeki ve yetenekli televizyoncular gibi elemanlara ihtiyacı var.
     29 Mayıs 2010'da yayın hayatına selâm veren Semerkand Televizyonu, Müslümanlığı seviyeli bir dille anlatarak, insanların irşadına vesile olmayı ilke edinmiş bir kültür kanalı.
     6 yıl önce, "Gönüller Yapmaya Geldik" sloganıyla medya dünyasına doğmuştu Semerkand TV. Sonra, "Kesintisiz Bir Muhabbetle" ve "Kalbe Doğru, Kalpten Doğru" dedi. Yeni sezon programlarını tanıtırken de kullandıkları, Yunus Emre'nin "Her dem yenileniriz biz. Bizden kim usanası" sözünü, kanalın orijinal atılımlarına atfetmeleri sonucu ortaya, yaptıkları işle uyumlu, harika bir slogan çıkmıştı.
     "Ekşi Sözlük" ve benzeri sitelerde kimi yazarlar Semerkand TV'yi, sunucularının bağırmadan ve ağlamadan, sakin ve nazik bir üslûpla konuştuğu, yayınlarda bayağılaşılmadığı için olsa gerek, soğuk bulsa da, söz konusu kanal ilk günkü tarzından ödün vermemesiye ısrarla hizasını terk etmiyor.
     Dinî konuların tartışmaya açılmadığı, siyaset polemiğinin yapılmadığı, toplumun provoke edilmediği, farklı düşünenlere sataşılmadığı, kendilerine bağlı firmalar harici dışarıdan rast gele reklâm alınmadığı, yayınlarda kadının bir meta gibi gösterilmediği, program sürelerinin çok uzamadığı, hocaların gözyaşı dökerek ve bağırıp çağırarak görüntü ve ses kirliliği yapmadığı, abuk sabuk dizi ve yarışmaların yayınlanmadığı; kendine özgü bir vizyona ve misyona sahip, elit bir medya organının adıdır Semerkand TV. Kan ve şiddete yer vermez. Bir cümle bile titizlikle çıkar ağızdan. Ekrana bir tertemizlik, pırıl pırıllık, ışıl ışıllık hâkimdir. Tek kare dahi çöplük görüntüsü yoktur meselâ. Gönüle olduğu kadar, göze de hitap etmek istiyorlar her hâlde.
     Semerkand TV, programlarını asla reyting toplamak için yapmadığından mıdır nedir; "Tematik Kanallar İzlenme Raporu"nda çoğu zaman son sırada yer alıyor. Bir de, hiçbir gazetenin televizyon sayfasında, adı geçen kanalın yayın akışını görmüyorum. Dikkat çekmek için illâ, bir cenazenin nasıl kefenlendiğini mi yahut Hz. Muhammed'in ne şekilde yatarak uyuduğunu mu göstermeliler? Reyting listesinin altında olmak Semerkand TV adına önemli mi, kayıp mı? Bence değil. Ticarî kaygı gütseler, reklâmları ince bir elekten geçirmeden yayınlarlardı, kanısındayım. Semerkand TV için manevî kâr, maddî kârdan evveldir, diyebilirim. İstediğimiz kadar kaliteli bir şey yapmaya çalışalım; bazen anlaşılamayabiliriz. Hitap ettiğimiz insanların gönlü başka bir tarafa kayabilir. İşte bu durumun, Semerkand'ı etkilemeyeceğine eminim. Onlar, ufku geniş televizyoncularının parlak fikirleri sayesinde nasıl izleneceklerinin formülünü bulmaya ve uygulamaya muktedirdir.
 
1 Ağustos 2016 - medyanoz.org
Geri

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.