"Niyetimiz Allah Rızası"

24.01.2013 01:37
Onun varlığından lise yıllarımda haberdar oldum. Okul arkadaşlarımdan birinin getirdiği romanlarını ilk okuyuşumda yadırgamıştım. Çünkü, yazar ile ben ayrı dünyaların insanıydık. Dünya görüşümüz 180 derece zıttı. Ama ne hikmetse kopamadım ondan. Derken tanıştık. Evvelâ internette görüşüyorduk. Sonraları telefonda muhabbete başladık. Yeri geldi derdimi döktüm, sırrımı açtım, bazı konularda akıl danıştım. Bir insan anca bu kadar candan, doğal ve mütevazı olabilir. Onda kibrin zerresi yok. Zaten, Emine Şenlikoğlu'nu sevenler onu özetle şu şekilde tanımlar: "Kendini İslâm davasına ve insanlığa adamış mücahide bacımız." Ben buna "gençlik" kitlesini de ekliyorum. Zira o, gençlere çok önem veriyor. Bu röportaj için 1 yıl önce sözleşmiştik. Kısmet bugüneymiş. Gönül isterdi ki yüz yüze görüşelim. Rahatsızlığına rağmen telefonda yaptık röportajı. Beni kırmadığı için teşekkür ediyorum.
 
Fikirlerinizden dolayı yargılandınız. En verimli döneminiz ne zamandı?
Şartlara göre değişebilir bu. Bazen hapishanedeyken, bazen dışarıdayken en verimli dönemlerimdi ve eserlerimi bu dönemde verdim.
Bugüne kadar ödediğiniz bedelin karşılığını tam anlamıyla alabiliyor musunuz?
Soru çok güzel Ali. Cevabını vereyim: Bu dünyada çektiğimiz sıkıntı ve eziyetler, bize karşılık olarak ahiret yurdunda ve cennet-i âlâ'da verilecek. Burada tam karşılık bulamayız. Zaten böyle bir beklentimiz yok. Biz, Allah rızası için çalışıyoruz.
Niyetimiz Allah Rızası - Emine Şenlikoğlu
Emine Şenlikoğlu'nu diğer yazarlardan farklı kılan özelliği nedir?
Herkesin farklı bir özelliği vardır. Ben mi başkalarından üstünüm yahut başkaları mı benden üstün; hiçbir zaman bunun araştırmasını yapmadım ve bununla ilgilenmedim.
Mektup dergisi kapanıyor mu?
Hayır, kapanmayacak. Sadece zaman zaman yayınlanacak. Yani, süreli yayın olmayacak.
Toplumumuzun ahlâkî gidişatını yorumlar mısınız?
İnsan, Allah'ın gönderdiği dini insanlığa sunarsa toplum ahlâkı düzelir. Aksi hâlde çürüme başlar.
Yazar olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Yazarlığı düşünenlere, kendi yazarlık hayatımda deneme-yanılma yöntemiyle edindiğim tecrübelerimi paylaştığım, "Beyaz Devrim Kalemle Başlar" isimli kitabımı özel olarak yazdım. "Ben nasıl yazar olurum" diye soran kişiden yazar olmaz. Ama illâ olmak istiyorsa, uzun süre okuması lâzım.
Yakın arkadaşınız Şule Yüksel Şenler'in "Huzur Sokağı" adlı eseri, şimdilerde ATV'de dizi olarak yayınlanıyor. Sizin de, "İmamın Manken Kızı" romanınız bu sezon tiyatroda sahneleniyor. "Maria" adlı romanınız da yakında televizyona uyarlanacak. Burada bir manevîyata sarılmadan bahsedebilir miyiz?
Alâkası yok. Arz ve talep meselesi. Daha önce sol kesim yazarlarının kitapları dizi, film yapılırken; "Neden İslâmî kesimin de kitaplarını işlemiyoruz" şeklinde konuşulmuştur veya sorulmuştur, öyle çıkmıştır piyasaya. Yani, ben bunu böyle sanıyorum.
Son olarak; gerçekleşmesini çok istediğiniz dileklerinizi öğrenebilir miyiz?
Televizyon dizisi, sit-com dizisi ve sinema filmi fikrim var. Bir üniversitede "hayat dersi profesörü" olmak istiyorum. Bir de, uluslararası düzeyde büyük ses getirecek bir proje düşünüyorum ama şu an onu açmak istemiyorum.
 
24 Ocak 2013 - Erzin Yeşilkent Haber gazetesi
Geri

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.