Keskin Sirke Küpüne Zarar

28.12.2015 03:03
     Bir topluluğu temsil eden insanın, eline, beline, diline sahip olması mecburiyetine inanırım. Mecburdur çünkü ağzından çıkan çirkin bir lâf, yaptığı yakışıksız bir hareket hem o insanı gözden düşürebilir, hem de mensup bulunduğu kitleye yansıyabilir.
Bu topluluk bir partidir, bir örgüttür, bir cemaattir… Yani herhangi bir dava meydanıdır.
     CHP Manisa Gençlik Kolları üyesi Deniz Bulut, Mevlit Kandili’nde bira şişesi fotoğrafı kullanarak, “Bugün Hz. Muhammed’in doğum günüymüş. Heppi börttey tu yu. Doğum günün kutlu olsun mami” şeklinde densizce paylaşım yaptı ve bu küstahlık Cumhuriyet Halk Partisi’ne mal edildi. Deniz Bulut adlı şahıs, “CHP’yi ve CHP zihniyetini istemiyoruz”culara malzeme vermiş oldu. Bulut bu lâfı söylerken acaba neyin kafasını yaşıyordu? Partide daha büyük bir konuma terfi ettirileceğini ummak aptallıktır zaten. “Alkolün etkisiyle ne yaptığımın farkında değildim” derse inanmayın. Sarhoş insan bence içki şişesini siper edinerek, bastırılmış duygu ve düşüncelerini itiraf eder. Aslında içkiden cesaret alır. Galiba o da bunu uyguladı; espriyle karışık, içini döktü.
“Yazmışsa kendi sayfasına yazmış. İfade ve fikir özgürlüğü var” mı dediniz? Bir peygambere hakaret etmenin özgürlüğü mü olurmuş! İnanmamak, aşağılama haddini ve hakkını vermez. Kaldı ki aşağılamak bir hak değildir, bir halttır. Bu paragrafı kavramak için… (bkz. İlk 2 paragraf)
     Bir seçmen, “Kurulduğundan beri AK Parti’ye veriyorum. Ömrümde ilk kez CHP’ye kullanacaktım ama Facebook’taki İslâm karşıtı paylaşımlar yüzünden vazgeçtim” diyorsa, bir düşünmek gerekiyor.
     Önyargılı insanın, CHP’nin inanç ve vicdan özgürlüğü (lâiklik) ilkesini ciddîye alması için, saygı görmesi şart! “Bunlar bugün muhalefetken dinime dil uzatıyor. Eğer yarın iktidar olurlarsa dil uzatmakla kalmaz, baskı yapar. Solculara oy moy vermiyorum” diye endişelenen yurttaşın kaygısını samimiyetle giderirseniz onu kazanabilirsiniz. Yoksa Deniz Bulut kafasıyla ancak özgün müzik dinleyerek transa geçer, egonuzu tatmin edersiniz. Kibirden kurtulun.
     Manisa Milletvekili Özgür Özel’in, “Babamın oğlu olsa inanca, kutsala saldıranın partimizde yeri yok” şeklindeki uyarısı bence sağlam bir ayar vermeydi. Bunu da yazmadan geçemezdim.
     Maalesef kendini insanların en zekisi, en akıllısı sanan birkaç şımarık, ukalâ yüzünden kadim ve köklü bir partiye “din düşmanı” yaftası yapıştırılıp, partililere de, “kâfir, gâvur” damgası basılıyor. Affedilir bir suç değil. O yüzden böylelerinin partiden ihracını bir kayıp olarak görmüyorum. Çünkü keskin sirkenin küpüne zarar vermesi gibi bunların da zararı partiye dokunuyor. Gerçekçi olalım; haksız mıyım?
     İnanmayan insanca inanmasın ve yoluna gitsin. Toplumu provoke etmesin. “Ağızdan çıkan söz, yaydan fırlayan oka benzer; geri dönüşü imkânsız” derler. Nasıl ki ok can acıtırsa, bazı lâflar da öyle acıtıcıdır; yarası iz bırakır. Birisi Deniz Bulut ve benzerlerinin annesinin, babasının inancına saygısızlık yapsa acaba ne tepki verirlerdi, kimin yanında yer alırlardı?
 
28 Aralık 2015 - medyanoz.org
Geri

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.