"Kanıt"tan "Ateş Üstünde"ye

04.05.2016 00:58
     Ne zaman konu açılsa, "Tekrarını gece veriyorlar. Onları bile izliyorum" diyeni çok gördüm.
     "Kanıt"tan bahsediyorum.
     Dizinin anlatıcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy geçen yıl katıldığı bir radyo programında, "Hâlâ izleniyor ve 'Devamı gelecek mi' diye soruluyor" demişti. "Yeni sezona (geçen ekim) yetiştirebilirsek 'Melekler ve Şeytanlar' adıyla yeni bölümleri çekeceğiz."
     Belli ki yetiştiremediler veya ertelediler veya iptal ettiler... Derken birkaç gün önce müjdeyi çıtlattılar.
     Dizinin yönetmeni Biray Dalkıran, sosyal medya hesabında "Ateş Üstünde" başlıklı bir senaryonun ilk bölümünün belirtildiği bir fotoğraf yayınlıyor, sonra kaldırıyor. Henüz senaryo okuma aşamasındalarmış. Tek fotoğraf bile gündeme girdiyse, galiba dizi kulisinde konuşulan bir konuydu. Zaten "Kanıt" fanları daha önce internet üzerinden yeni bölüm kampanyası başlatmışlar.
     Sevil Atasoy, "Melekler ve Şeytanlar daha kapsamlı olacak; bu sefer ana karakterlerin özel yaşamına da gireceğiz. Aileler de yer alacak. Ben de oynayacağım" dediydi o zaman.
     Arka Sokaklar'a benzeyecekti anladığım kadarıyla.
     Umarım "Ateş Üstünde" için böyle yapmazlar. Şahsen başrollerin çocuklarını, kaynanalarını, sevgililerini, komşularını her bölümde görmek istemem. İcabında bölümün konusuyla ilgili olarak yer alabilir ama yan öykü kursun diye diziye gelip yerleşmemeli bence. Çünkü her insan ayrı bir hikâyedir. Evlenmeler, boşanmalar, nişan yüzüğü atmalar, veli toplantıları, kıskançlıklar falan işin içine girdi mi dizinin anlam ve önemi azalır. Dizi 150 dakika yerine 45 dakika çekilse böyle fuzulî şeylere zaten gerek kalmaz.
     "Kanıt" bu unsurlar yokken de güzeldi. Daha doğrusu tamamdı; yani eksik değildi. Cinayet delillerinin toplanması, zanlıların sorgulanması, şüphelilerin takibi, ceset üzerindeki yara ve izden yola çıkarak olayın aydınlatılması... Yetiyordu. Sevil Atasoy'un anlattıklarını da merakla dinliyordum ben. O yüzden devamının gelmesini isterim. Akşam oturup da izlediğim bir tane dizim yok. Dizi izlerken sıkılıyorum. Hem süreler çok uzun, hem de... (Hem de'sini söylemeyeyim, "ukalâ" dersiniz.)
     Kanıt / Ateş Üstünde tarzı, her bölümde farklı bir konunun işlendiği prodüksiyonları, tanınmamış oyuncular veya oyuncu adayları açısından bir fırsat olarak görüyorum. Birbiriyle bağlantılı bölümlere sahip sürükleyici dizilerde kısacık roller alan bir artist, bu tarz bir dizinin bölüm oyuncusu olabiliyor. Böylece de kendini gösteriyor.
     "Ateş Üstünde"yi merakla bekliyoruz.
 
4 Mayıs 2016 - medyanoz.org
Geri
MESUT ÇAVAŞ: ÇOK İYİ OLUR, ANCAK BAŞROLLER YİNE AYNI KİŞİLERDEN OLURSA YABANCILIK ÇEKMEYİZ VE 45 DAKİKA DEĞİLDE, EN AZINDAN 75 DAKİKA OLMASI DİZİ İÇİNDEKİ TAHMİNLERİMİZİ DAHADA GELİŞTİRİP BİZİ OLUMLU YÖNDE OYALAYACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.........

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.