Kadını Hiçleştirmek

08.01.2016 05:30
     Şu an küs olduğunuz eski bir dostunuzun sosyal medya hesabında ortak arkadaşlarla çekilmiş fotoğraflarınızın yayınlandığını düşünün. Bir de bakıyorsunuz ki sizin bulunduğunuz kısım karalanmış, mozaiklenmiş veya buzlanmış. Her karede siz bu hâldesiniz. Zorunuza gider değil mi? Meselâ benim gider, canım sıkılır. Çünkü yok sayılmışım. Ne kadar konuşmasak da bu yapılır mı, hak etmedim, diye düşünürüm. Yüzümü görmeye tahammülün yoksa, benim olmadığım bir fotoğrafı paylaş o zaman. Bana değer vermiyorsun, bari başkalarının gözünde kendini değersizleştirme saygısızlık yaparak. Örnek özetle bu...
     FM-TV (Fatih Medreseleri Televizyonu) adında bir kanal var; kadını sanki yok sayıyor.
Kurumun şekil itibarıyla radikal İslâmî bir yayın politikasına göre hareket ettiğini söylemek yanlış olmaz. Zira sarıklı, cübbeli insanların program sunduğu bir kanalın üstlendiği misyonu herkes anlayabilir.
     Benim ise anlayamadığım anlayış şu; FM-TV'de kadının adı var ama kendi yok. Ne ses, ne görüntü... Ekrana erkek egemen... Kadın programını bile erkekler sunuyor. O kadar katı zihniyet yani...
     Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Ahmet Davutoğlu'yla görüşmesi haberinde Fatih Medreseleri Televizyonu beni hayrette bırakmıştı! Davutoğlu'nun yanındaki Merkel'i buzlamışlar, Merkel yok! Fotoşopla tesettüre büründürseydiniz diyeceğim ama bu kanalda başı kapalılara da aynı muameleyi reva görüyorlar. Görüntüye kadın girdiği an ekran buğulanıveriyor. Zannedersiniz ki kullanımı yasaklı bir madde kötü örnek olmasın diye otosansür uygulanıyor. Acayip!..
     Din derin bir konudur. Din hakkında konuşmak için ilimle donanmak gerekir; her konuda olduğu gibi... Belleğimdeki bilgi kırıntılarını yoklayınca bu kültürde yetersiz buluyorum kendimi. Kadınların vitrinde (yani ön plânda veya göz önünde) durmasının dînen uygun düşmeyeceğine dayanak olarak bana birçok hadis-î şerif, ulemadan özlü söz söyleyebilirsiniz ama ben başka bir şey anlatmaya çalışıyorum: Estetik!
     FM-TV'nin bu tutumu, beyaz camın dışından bakıldığında estetikten yoksun, çirkin bir görüntü aksettiriyor. Estetik olmadığı için göze hoş gelmiyor.
     "O zaman A9-TV izle" diyecekseniz; siz de o zaman Semerkand TV'den taktik öğrenin azıcık, diyeyim peşinen.
     Yayına kadın çıkmış, çıkmamış; mesele o değil...
     Mesele, hanımefendilere yapılan kabalık. Kadın soyut varlık mıdır ki maddî âlemde kapladığı hacim yok sayılsın! Ekranda sadece erkek cinsini göstermek, sakıncalı gözüken kısımları bilgisayar programıyla kesip atmak formülünü uygulayabilirsiniz. Böylece yayın ilkeniz abes kaçmaz.
     Varsayalım ki; Türkiye'yi kadın başbakan yönetiyor. Haberlerde onu hep böyle mozaikleyecek misiniz? Belki de sırf bu yüzden haber bülteni yayınlanmaz!
     Bir sonraki yazıya kadar hoşça kalınız.
 
8 Ocak 2016 - medyanoz.org
Geri

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.