Kabak Tadında "Unutma Beni"

13.04.2016 05:38
     Dile kolay; 8 yıl. Özetle 8 sezon. Üstelik günlük. Haftalık olanlar 3 ay ancak dayanabilirken, her haziranda sezon finali yapmak ve ertesi sezon da kaldığı yerden devam etmek bir başarıdır, bir maharettir.
     Fox'un "Unutma Beni" adlı dizisi, "prime-time" dedikleri, akşam ana haber bülteni sonrası yayınlanan, medyatik, magazinsel oyuncuların oynadığı muazzam masraflı dizilere bu anlamda nal toplatıyor. Beren Saat, Meryem Uzerli, Aras Bulut İynemli gibi şöhretin zirvesindeki artistlerin yer aldığı prodüksiyon ürünlerinden reyting konusunda yeterli hasat toplanamazken, dar bütçeli "arkası yarın" türü, kanallara bereketli geliyor.
     "Kabak Tadında Unutma Beni" yazısının ana fikrine geçmeden önce gönlümdekini paylaşmalıyım... Oyuncu olabilseydim günlük bir dizide oynamayı çok isterdim; bilhassa Ankara'da çekilenlerde... Bunu bahsettiğim bir arkadaşım, "O tür diziler bir sanatçının CV'sine fazla etki yapmaz" demişti ama bu görüş de bana etki yapmaz. Çünkü fazlasında gözüm yok. Hem bi' kere sanat dünyasında hemen herkes birbirini tanır. Tanımasa bile işini gözlemler. Kimisinin küçümsediği arkası yarın'larda rol alan sıradan bir oyuncuyu pahalı prodüksiyonları yöneten ünlü bir yönetmenin takip etmediğini nereden bilebiliriz!
     "Unutma Beni"nin sadık izleyici kitlesi var, sadıklığını yitirip izlemeyi bırakan bir kitle var. Bir de yılların yaptığı alışkanlık/bağımlılık sonucu diziyi izlemeye kendini mecbur hisseden ayrı bir kitle daha...Yazının başlığından anlaşılacağı üzere meselemiz ilk kitlenin sadakati değil...
     "Unutma Beni" bugün hâlâ ekrandaysa iki nedenden dolayıdır... Dizinin kalitesi ve kanalın istikrarı. (TV8'e veya Show TV'ye transfer olsun bakalım; sezon sonunu görebilir mi) "Reyting" tam olarak nasıl bir şey; çok bilgim yok. Ama başka kanalların yaşadığı izlenme düşüklüğünün Fox'ta da yaşandığından eminim. Buna karşın Fox, dizi konusunda sağlam bir yayıncı bana göre. Kolay kolay erken final yapmıyor.
     İstikrara ve kaliteye rağmen "Unutma Beni" artık, cidden ve gerçekten sıkmaya başladı. Olay örgüsü tam yerinde işleniyor, düğüm noktası zekice çözülüyor... Yazar kadrosu yetenekli, tamam. Oyuncular da başarılı… Fakat entrikalar, suikastlar, tuzaklar, kumpaslar, hastalıklar peş peşe geldiği için izleyicilere de gına gelmiş durumda. Sonradan ortaya çıkan çocuklar, yarım kalmış eski aşklar falan… Bunun gibi daha birçok şey diziye kabak tadı verdi. Yani prodüksiyon yavanlaştı. O yüzden sosyal medyadaki menfi yorumları, müspet yorumlara göre daha önemsemeli yapımcı. Zaten farkındadırlar da...
     Bildiğim kadarıyla büyük final bu haziranda ama "Nasılsa çoğu zaman ilk 10'dayız. Kemikleşmiş izleyici kitlemiz var. Kanal da arkamızda. Durmak yok, yola devam" deyip suyunun suyunu çıkartabilmek amacıyla önümüzdeki sezon için de kontrat imzalanırsa yanlış olur. En iyisi "Unutma Beni" dosyasını kapatmaktır bu saatten sonra.
 
13 Nisan 2016 - medyanoz.org
Geri
HATİCE ELVEREN PEKÖZ: Çok güzel bir analiz yazısı. tebrikler Ali...

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.