A9 Gezegeni

02.07.2016 01:27
     Yıllar önce, kitaplarını ilk okuduğumda Harun Yahya'yı (Adnan Oktar) takkeli, çember sakallı, alaturka bir "hoca efendi" sanırdım.
     Ayarı kaçmış batılı giyim tarzını tasvip etmeyen, kızlı erkekli, sazlı sözlü sohbeti uygun görmeyen, sanat camiasının içindekilerle haşır neşir olmayan bir Müslüman modeli gelir insanın gözüne çünkü.
     İşte o zamanlar Facebook'taki "Harun Yahya" sayfalarından birine (şimdi hatırlamıyorum) yaptığım yorum üzerine, onun talebelerinden birçok arkadaşlık isteği almıştım. "Ortamı ayarlayın; hocamız sizin orada ücretsiz konferans versin" demişlerdi.
     Erkek talebeleri görünce inanamamış, "Profildeki fotoğraf bu adamın olamaz. Yabancı artistlerin, fotomodellerin resmini kullanıyorlar" düşüncesi geçmişti aklımdan. Onları sarıklı, şalvarlı, lâstik pabuçlu mollalar zannediyordum. Kızların hiç fotoğrafı yoktu. Profillerinde lâle, gül, bülbül, sarı çiçek gibi İslâmî semboller bulunuyordu. Onlar da benim kafamda çarşaflıydı. "Namahreme yüzünü teşhir etmek istemiyorlardı" zannımca.
     Ta ki A9-TV açılana kadar!
     Yanıldığımı anladım. Eminim milyonlarca insan da aynı şoku yaşamıştır. "Cennetin kapısı açık kalmış. Melekler dünyaya kaçmış" derler ya; aynen o biçim... Birbirinden şık, güzel kadınlar; Hollywood aktörlerinden farksız yakışıklı erkekler... Özetle elit tipler... Adları da Döndü, Zekiye, Dürdane, Kezban; Rıfkı, Mümtaz, Hüsnü, Şakir değil meselâ... Ceylan, Dilek, Damla, Aylin; Efe, Gökalp, Erdem gibi sükseli isimler... Yaşam tarzı, refah düzeyi, maddî imkânı mega lüks seviyede olan bu afili ve bir o kadar da gizemli insanlar hakkında, "Acaba onların da başı, dişi ağrır mı? Onlar da açlık, yokluk çeker mi? Bunalıma girer mi?" diye saçmaladığım olmuştur.
     "Adnanî" değilim... Ama ekranda Adnan Oktar'ı gördüğüm zaman hemen kanal değiştirmiyor, onun esprilerini duymak ve ilginç rakslarını izlemek için biraz bekliyorum; herkes gibi...
     Bu kanal aslında bir eğlence kanalı değil... "Türk-İslâm" fikirli, onların tabiriyle "Anti-Marksist, Anti-Leninist, Anti-Komünist, Anti-Darvinist, Anti-Materyalist" propaganda televizyonu...
     Başka dinî gruplar, "Onları izlemeyin, okumayın. Onlardan uzak durun" diye uyarıyor müridini, militanını... Harun Yahya'cıları tehlikeli, sakıncalı, zararlı, şüpheli buluyor. Müspet düşünen pek yok. A9 programlarını dindar olan ve dindar olmayan her iki kesim de eleştiriyor zaten. Oktar'ın talebeleri, "Biz cemaat veya tarikat değiliz ki... Biz bir arkadaş grubuyuz sadece" diyor. Eleştirinin sebepleri eğlence ögeli muhabbet, Mehdîlik konusu ve bir de bayanların dış görünümü... İslâm'ı klâsik şekilde yaşayanlar, bu "arkadaş grubu"nun, Müslümanlığa zarar verdiğini zikrederken, karşı taraf ise gerçek Müslümanlığı kendilerinin yaşadığını iddia ediyor.
     Benim de kafamda medya odaklı soru işaretleri cirit atıyor...
     Biliyorsunuz; bir medya organı (televizyon, radyo, gazete, dergi, web) reklâmsız, sponsorsuz yayın yapamaz; ayakta duramaz. Bunun uydu kirası, reklâm payı olarak RTÜK'e ödediği parası, devlete verdiği vergisi, elektriği, suyu, interneti; kısacası dünya kadar masrafı var. Harun Yahya takımı dine ticaret karıştırmamak adına parayı söz konusu etmiyor olabilir ama özel yayın kuruluşları ticarî niteliktedir ve çarkını döndürmek için bir gelir kapısına dayanmak zorundadır.
     TRT bile reklâm yayınlıyor, hatta arşivini kopyalayıp satışa sunuyor. A9 ise, alıcının kargo parasını ödemesi şartıyla bedava CD ve kitap dağıtıyor.
     A9-TV devletin kanalı değil ki radyo-televizyon cihazı bandrol ücreti yahut elektrik faturalarından katkı payı alıyor olsun da bugüne kadar yayınını sürdürebilsin!
     Rahmetli Levent Kırca, vaktiyle Kırca TV adlı bir kültür-sanat kanalı açmıştı, fakat firmalar sponsorluk sözünü tutmadığı için çok kısa bir süre sonra kepengi indirmişti. Birçok kanal bal reklâmıyla, "Gergedan"la dik durmaya çabalıyor. Ulusal Kanal, BengüTürk, Halk TV, gönüllü destekleriyle hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Sanırım TV-EM de can çekişiyor. Ama A9'un "inşallah"ı, "maşallah"ı var!
     Gerçekten insanın kafasını binlerce deli soru kurcalıyor.
 
2 Temmuz 2016 - medyanoz.org
Geri

Sitede ara

İzinsiz ve kaynak belirtmeden içerik kullanmayınız.